AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yazı beklerken yağmurlu havaların gelmesi biraz olsun tatil planlarımızı ertelememize neden olsa da hepimiz sabırsızlıkla yaz tatilini bekliyoruz… Yaz deyince aklımıza ilk gelen şey ise kuşkusuz; deniz, güneş, kum… Hepimiz yüzmeyi ve güneşlenmeyi çok özledik. Güneşin vücudumuza sağladığı yararlar bitmek bilmiyor; tabi doğru güneşlenme biçimiyle… 😉

Close-up of young woman face with beautiful white teeth after dental treatment. Female with beautiful toothy smile.

Güneş demişken… Güneşin en güzel faydalarından biri de bronz bir tene sahip olmak. Bronz bir tene sahip olmanın en güzel yanı da gülüşümüzle ortaya çıkan beyaz ve sağlıklı dişler. Peki dişlerimizin daha beyaz, daha sağlıklı ve daha güçlü olması için nelere dikkat etmeliyiz? Hep birlikte bu haftanın konusu olan ağız ve diş sağlığı blog yazımızla sorumuzun cevabını öğrenelim…

Yatmadan Önce Mutlaka Dişler Temizlenmeli

Dişlerimizi mutlaka günde en az iki kez fırçalamalıyız ve diş ipi kullanmalıyız. Dişlerimizi fırçalarken ara yüz fırçası kullanmalıyız ve dilimizi de fırçalamalıyız. Etkin bir fırçalama için diş fırçasının yumuşak olmasına dikkat etmeliyiz. Diş fırçalama işlemi 2 dakikadan az olmamalı ve diş fırçanızı 2-3 ayda bir değiştirmelisiniz. Dişlerin en üst düzeyde temizliğini sağlamak için ağız gargarası kullanmalıyız.

Diş Hekimi Kontrolü

Diş sağlığımıza dikkat etmemiz tek başına yeterli değildir. Dişlerimizin sağlıklı ve güçlü olup olmadığını anlamanın en kesin yolu 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmektir. Diş hekiminin kontrolü ve tavsiyesi altında mutlaka diş taşları temizletilmelidir. Diş beyazlatıcıları doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Kereviz

Kereviz dişlerimizi iki yolla korur. Kereviz extra çiğnememizi gerektiren bir yiyecektir bu da ekstradan tükürük salgılamamıza ki bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kılmamıza yarar sağlar. Buna ilaveten lifli ya da sert yapıda ki doğal yiyecekler dişetlerine masaj yapar ve diş aralarını temizler.

Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşıda etkili olduğundan ağız kanserlerine karşıda etkili bir maddedir. Bu madde aynı zamanda kötü ağız kokusuna neden olan bakterileri de ağızdan uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Kivi

C Vitamini eksikliği dişetlerinizi hassaslaştırabilir, bakterilere karşı daha dirençsizleştirebilir.  Bu durumda da periodontal rahatsızlığa yakalanabilirsiniz. Bu durumla karşılamamak için yeterince C vitamini almalısınız ve bunun içinde kiviyi seçebilirsiniz; çünkü kivi diğer meyvelere göre daha fazla vitamin C içerir.

Yoğurt

Kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere olan faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum, periodontal rahatsızlığı olan kişilerdeki diş kökleri iltihaplı cep sayısını azaltırken periodontal rahatsızlık dolayısıyla oluşmuş sallantılı ve gevşek dişleri iyileştirmede yardımcı olur. Kalsiyum, diş kayıplarını önlemeye yardım eder. Eğer siz de diş sağlığınızı düşünüyorsanız, kalsiyum deposu olan yiyecekleri tercih edin.

Bir Cevap Yazın