BROKOLİNİN FAYDALARI NELERDİR?

İşte yaz mevsiminin en sevilen ayı; Temmuz ayını ortaladık bile! Güzel havaların da etkisiyle enerjimizi sahilde güneşlenerek, festivallere, konserlere giderek harcamak, yazı doya doya yaşamak paha biçilemez tabii… Durum böyle olunca sıcak havaların da etkisiyle enerjimizi yüksek, kilomuzu da kontrol altında tutmak için sofralarımızdan zeytinyağlı sebze yemeklerini, çorba gibi hafif kalorili yiyecekleri eksik etmemeye çalışıyoruz değil mi?

Bizler de size bu haftaki blog yazımızda faydaları bilindiğinde “keşke daha çok tüketseymişim” dedirtecek bir sebze olan brokolinin faydalarından bahsetmek istiyoruz. İnsan sağlığı için sağladığı faydalar ile tabir-i caizse mucizevi etkileri olan brokolinin o kadar çok faydası var ki nereden başlasak bilemiyoruz. 🙂

Brokoli, aslında bir kış sebzedir ve lahanagiller ailesindendir. Haşlanarak tüketildiği gibi çiğ olarak da tüketilen brokoli, başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere, diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini de oldukça azaltır. Vücuttaki sağlık hücrelerini ve dokuları destekler. Oksidatif stresi azaltarak rahatlama sağlar. Yoğun antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaşlanmayı geciktirir. İçeriğindeki antioksidan etkisiyle vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olarak kilo vermeye de yardımcı olur.

Brokoli; alkali bir sebzedir ve vücudun PH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Brokolinin İçerdiği Besinler

Brokoli içerdiği bol miktarda K ve C vitamini, folat potasyum, demir, manganez, fosfor, kolin, kükürt ve selenyum mineralleri ile lif bakımından da oldukça zengin bir besindir. Yüksek miktarda protein de içermektedir.

K vitamini: Kanın pıhtılaşması için gerekli birçok proteinin çalışması için gereklidir.

C vitamini: Vücudun doku ve kemik yapısında olan kollajenin yapımı için gereklidir. Yaraların iyileşmesini sağlar. Çok güçlü bir antioksidandır ve serbest radikal hasarına karşı vücudu korur.

Lif: Yüksek lif içeren diyetler sağlıklı bir sindirim sistemi oluşturur. Aynı zamanda kolesterolün düşürülmesine de yardımcıdır.

Potasyum: Sinirlerin iletimi ve kalbin kasılma fonksiyonları için gerekli bir mineral ve elektrolittir.

Osteoartiriti Önler

İçeriğindeki sulforaphen bileşeni sayesinden eklem rahatsızlıklarına karşı savaşır. Ve iltihaplanmaya neden olan enzimleri yok ederek kıkırdağın yapısını korur.

Brokolinin UV Işığına Karşı Etkileri

Cilt kanserini önlemeye yardımcı olan brokoliyi yiyerek değil de cildinize doğrudan uygulayarak faydalanabilirsiniz. Yapılan çalışmalarda ultraviyole radyasyonun zararlı etkileri cilde brokoli ekstresi uygulandığında azaltılmıştır.

Kemik ve Diş Sağlığını Güçlendirir

Kemik ve diş sağlığı için önemli olan kalsiyum, magnezyum, K vitamini, fosfor, çinko gibi mineralleri içeren brokoli özellikle çocuklar için çok önemli bir besindir. Yeteri miktarda K vitamini tüketmek kalsiyum emilimini arttırır ve kemikleri güçlendirirken, kemiklerin iyileşmesinde de etkindir.

Brokoli göz sağlığı için de çok önemli

Brokoli içinde balıkta da bulunan Omega 3’ün bulunması nedeniyle göz sağlığı içinde oldukça fazla önem taşımaktadır. Bu sebeple göz doktorları tarafından balık ve brokoli tüketimi sıklıkla önerilir.

Bir Cevap Yazın