SOĞUK ALGINLIĞINA NE İYİ GELİR? SOĞUK HAVALARDA NASIL GİYİLMELİDİR?

Soğuk algınlığı veya nezle adıyla bilinen hastalıklar özellikle mevsim geçişlerinde artış gösteriyor. Üst solunum yollarında etkinlik gösteren viral bir enfeksiyon olan hastalık, tıp dilinde nazofarenjit olarak adlandırılıyor. Özellikle burun ve boğaza rahatsızlık veriyor. Genellikle zararsız olan ve kısa sürede vücuttan atılan nezleye, 200’den farklı virüs neden olabiliyor. Soğuk algınlığı yaratan bir virüs alan kişiler birkaç saat içinde kırgınlık belirtileri göstermeye başlıyor ve iyileşme ortalama 10 günde gerçekleşiyor. 

Virüsün yerleştiği burun dokusunda bağışıklık sisteminin aktive olması sonucu hapşırma, burun akıntısı gibi semptomlar başlıyor. Beden, virüsü dışarı atmak için reaksiyonlar yaratarak harekete geçiyor, ancak bu aktiviteler kişiye rahatsızlık veren nefes alamama, burun akıntısı, hapşırık gibi sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Grip ve soğuk algınlığı sıklıkla birbirine karıştırılıyor. Oysa gripte burun akıntısı beklenmiyor. Nezlenin ise temel belirtisi olarak burun akıntısı işaret ediliyor. 

 • Soğuk algınlığı göz, burun veya ağız yoluyla bulaşıyor. 
 • Çevrede virüs taşıyan biri olduğunda havadaki damlacıklar vasıtasıyla nezle kapabilirsin. 
 • Ayrıca temas edilen eşyalar da virüsün geçmesine neden olabiliyor, elini önce bulaşık nesneye değdiren kişi sonra ağzına, burnuna dokundurduğunda virüs bedene girebiliyor. 
 • Dış faktörler de hastalığın bulaşma ihtimalini artırabiliyor. Havadaki nem düzeyine bağlı olarak damlacıkların taşınma oranı artıyor. Benzer şekilde soğuk havalarda mekanların havalandırması daha zayıf olduğu için soğuk direkt nezle vakalarında artışa sebebiyet veriyor. 
 • Bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde hastalığa yakalanma riski artıyor. 
 • Sigara kullananların nezle olma olasılığı daha fazla görülüyor. 
 • Kalabalık alanlarda virüs kapma ihtimalinin attığından bahsedilebiliyor. 

SOĞUK ALGINLIĞINA NE İYİ GELİR?

Soğuk algınlığının tedavisinin bir uzman tarafından belirlenmesi gerekiyor. Verilen ilaçların düzenli kullanımı ve önerilerin değerlendirilmesiyle hastalık, bedenden kolaylıkla uzaklaştırılabiliyor.

Bu süreçte bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için destekleyici yöntemler kullanılabiliyor. Kişilerin dengeli beslenmesi, yeterli mineral ve vitamin alması öneriliyor. Detoks içecekleri, bol su, antioksidan özellikli meyveler, besleyici sebzeler gün içinde tüketilerek bedenin zinde kalması sağlanabiliyor. Ayrıca düzenli ve yeterli uyku almak bağışıklığın ideal fonksiyonunu yerine getirebilmesi için önemli görülüyor. Hastalığa yakalanmamak ve sonrasında virüs yükünü olabildiğinde kısa sürede azaltmak için ellerin sık sık yıkanması, beden temizliğine dikkat edilmesi tavsiye ediliyor.

Yaşanan semptomların günlük hayat konforunu olumsuz etkilememesi için burun tıkanıklığına karşı burun spreyleri verilebiliyor. Kişiler yanlarında akıntılara karşı mendil bulunduruyor. Çok sert hapşırmamak ve burun temizlerken sertçe nefes vermemek, virüsün kulak kanalına ulaşmaması için uzmanlarca sunulan öneriler arasında kendine yer buluyor. Ayrıca geniz akıntısının öksürüğe yol açmaması için geniz akıntısını kesen ilaçlar doktorlar tarafından reçete edilebiliyor.

EVDE SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Soğuk algınlığı geçirirken vücudunu desteklemek elinde! Evde yaşam rutininde küçük değişiklikler yaparak kendini daha iyi hissedebilir, bağışıklık fonksiyonunun desteklenmesine yardımcı olabilirsin. 

 • Her gün aynı saatte uyumaya, aynı saatte kalkmaya dikkat etmeli ve yeterince dinlendiğinden emin olmalısın. 
 • Aldığın sebze ve meyveleri birkaç gün içinde, tazeliklerini kaybetmeden tüketmelisin. Ayrıca, vitaminlerini koruyacakları şekilde pişirmeye dikkat etmen gerekiyor. 
 • Bol su içmeli, antioksidan içeceklerle toksinleri atmak için bedenine yardımcı olmalısın. 
 • Toksin atmanın en etkili yollarından biri elbette spor. Evde spor yaparak antioksidan etkinin artmasını sağlayabilirsin. Seçtiğin sporların seni çok yormamasına dikkat etmelisin. Bedeninin güç toplaması gerektiğini aklında tutarak hafif yoğunluklu spor çalışmalarını tercih edebilirsin. Hafif sporlarla kan dolaşımını artırabilir ve akyuvarların enfeksiyon bölgesine daha kolay ulaşmasına destek olabilirsin. 
 • İyileşme sırasında kesintisiz uyumak büyük önem taşıyor. Uyku sırasında ve evde dinlenirken rahat hissettirecek kıyafetler seçmelisin. Üzerindeki giysiler seni sıkmamalı, nem ve hava transferi sağlamalı. Tüm bunlara ek olarak iyileşme devresinde sık sık terlediğini fark edebilirsin. Kıyafetlerini sık sık değiştirmeyi ve gün içinde ılık duş almayı unutmamalısın. 
 • Evi sık sık havalandırmayı ve temiz hava almayı ihmal etmemelisin. Mümkünse açık havada yürüyüş yaparak metabolizmanı hızlandırabilirsin. 

Dipnot: Yazımız bilgilendirme amaçlıdır, soğuk algınlığı tedavisi önermez. Teşhis ve tedavi uzman doktorlar kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Bilgilendirici önerilerimiz destekleyici olarak sana bu süreçte yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı yaşarken muhakkak doktor kontrolüne gitmeli, muayene olarak hekim önerilerinden yararlanmalısın.

Bir Cevap Yazın