ÇOCUKLARDA VE YETİŞKİNLERDE GÖZ BOZUKLUKLARI / RAHATSIZLIKLARI VE TEDAVİSİ

Aslında tüm yetişkinlerin hem kendiler hem de çocukları için süregelen en büyük sorunu diyebiliriz. Türkiye ortalamasına göre yetişkin her 3 kişiden 1’inde göz problemi, çocuklarda her 5 çocuktan 1’i göz problemi yaşıyor. Peki bunun için bitkisel bir destek varmı?

Okuma süresi: 3 dakika 21 saniye

Yazı içeriğinde ne var?

 • Çocuklarda göz bozuklukları ve rahatsızlıkları
 • Yetişkinlerde göz bozuklukları ve rahatsızlıklar
 • Hangi vitamin ve proteinler kullanılmalı?
 • Hangi ürünler kullanılmalı?
 • Çocuklarda nasıl kullanılmalı?
 • Yetişkinlerde nasıl kullanılmalı?
 • Etkileri
 • Dikkat edilmesi gerekenler
 • Nereden bulabilirim?

Çocuklarda Göz Bozuklukları ve Rahatsızlıkları

Okul çağı çocuklarında en sık görülen görme kusurları miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olarak sıralanabilir. Bu problemlere kırma kusurları denmektedir çünkü gözdeki kornea ve göz lensi gibi optik yapıların kırıcılık özelliğine ve ayrıca gözün ön-arka çapının uzunluğuna bağlı olarak gelişmektedir. Ayrıca göz tembelliği rahatsızlığı da okul çağı çocuklarda görülen en yüksek rahatsızlık oranına sahip.

Doğru vitamin desteği ile bu durumu atlatmak mümkündür. Kimi çocuklarda düzenli kullanımlarda gözlük derecelerinde küçülme ve hatta tamamen gözlükten kurtarma vakalarına rastlanır. Göz tembelliğini de bu vitamin ve protein destekleri çok hızlı bir şekilde tedavi eder.

Yetişkinlerde Göz Bozuklukları ve Rahatsızlıklar

En sık görülen yetişkin göz hastalıkları şunlardır: Yakın ve uzağı görme kusurları (kırma kusurları) Kornea hastalıkları (keratit, kornea ülseri, keratokonus gibi) Şaşılık ve göz hareket bozuklukları.

Ayrıca katarakt, farklı sebeplere bağlı görme kaybı gibi sorunlar da yetişkinlerde tedavi edilmezse daha çok ilerleyebilir ve kurtarılamayacak seviyelere gelebilir.

Göz rahatsızlıklarının başlangıcında ise çoğu yetişkin bunun farkında olmaz.

 • Gözlerde ağırlık ve ağrı,
 • Göze yabancı bir cisim kaçmış hissi,
 • Gözlerde yaşarma, ağlama şeklinde gözyaşı atımı, çapaklanma problemleri,
 • Şiddetli göz kaşıntıları, kızarıklık ve yanma hissi,
 • Görme alanında daralma ve görme azlığı,
 • Göz kapağı düşüklüğü ve göz kapaklarında şişlik,
 • Başı bir yana eğerek bakma ve gözleri kısarak bakma

gibi problemlerin bir ya da birkaçının yaşanması göz hastalıklarının habercisi olabilir.

Hangi Vitaminler ve Proteinler Kullanılmalı?

Hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılabilecek en önemli vitamin ve proteinleri sıralıyorum. Buradaki çoğu vitamin ve proteinler karoten denilen familya içerisindedir.

Lutein (Göz vitamini)Zeaksantin
Görme yeteneğini geliştirir. Mavi ışığın yüzde 90’ına yaklaşığını emer. Göze zarar verici maddelerden korur ve zararlı ışınlardan gözü korur.Yaşa bağlı göz hastalıklarının gelişmemesine yardımcı olur. Işık hassasiyetinde azalma sağlar. Görme keskinliğini arttırır. Gözdeki sarı nokta hastalığına karşı gözü korumaya yardımcı olur.
AstaksantinVitamin A
Gözleri ve retinadaki foto reseptör hücrelerini UV ışığı hasarından ve iltihaplanmadan korur. Göze ve retinaya kan akışını da iyileştirir. Klinik çalışmalarda yorgun ve aşırı yüklenilmiş gözlere faydalı olduğu görülmüştür.Göz ve göz yollarındaki sorunların oluşumunu önlemek için kullanılan en güçlü vitamindir. Gece körlüğü ve benzeri rahatsızlıklarda da maksimum etki sağlamaktadır.

Önemli: Tümü bir arada kullanılmalı!
Bu gibi vitaminler kollektif bir çalışma alanında yararlı olur. Tek başına veya bir kaçı kullanılsa dahi yararı olmaz. Bu nedenle bu vitaminlerin tümünü aynı anda kullanmak doğru sonuçlara ulaştırır.

Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Lutein, zeaksantin, astaksantin ve vitamin a’yı içeren her ürün bu konuda destekçiniz olacaktır. Bu konuda eczane piyasasında kullanılabilen ve çok iyi sonuçlar aldığımız Lutevit Damlayı da öneriyorum.

Lutevit damla, içeriği nedeni ile hem yüksek oranda etkili hemde hastalarım tarafından da hiç şikayet almadığı gibi gözlük kullanımını bırakan, katarakt ilerlemesi azalan hastamda çokça mevcut.

Bu damla göze damlatılmıyor!
Bardağınıza damlatıyor ve içiyorsunuz. D3 Damla gibi düşünün.

Çocuklarda Lutevit™ Nasıl Kullanılmalı?

Ilık suya günde bir defa 2-3 damla damlatın ve içirin. Tadı ve kokusu yok ama rengi koyu kırmızı. Renginin koyu kırmızı olma nedeni ise karoten yoğunluğu.

Eğer çocuğunuz rengi nedeni ile içmezse portakal suyuna, soğuk çaya, kakaolu süte veya benzeri bir içeceğe de damlatabilirsiniz.

Yetişkinler Lutevit™ Nasıl Kullanmalı?

Ilık suya günde bir defa 2-3 damla damlatın ve içirin. Tadı ve kokusu yok. Bu nedenle mide bulandırmaz. Ilımış çaya da damlatabilirsiniz. Yada herhangi bir ılık içeceğe.

Etkileri

Düzenli kullanım çok önemli.
Çocuklarda;
Çocuklarda gözlük bırakmasına kadar tedaviyi götürebildiği gibi göz görme derecesinde küçülme yaşar.

Bu da daha net ve keskin görmesini de sağlıyor. Ayrıca göz tembelliği konusunda da çok iyi tedavi edici bir destek.

Yetişkinlerde de gözlük derecelerinde yüksek oranda küçülmelere olanak sağlıyor. Ayrıca katarakt tedavisinde de büyük ölçüde azalma sağladığı gibi göz ve göz yollarından kaynaklanan rahatsızlıklara da çok iyi geliyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanırken düzenli kullanıma çok dikkat edilmeli. 3 kutu tedaviden sonra her gün değil haftada 2 güne indirebilirsiniz. Sonrasında kendinizi gözlemleyin ve istediğiniz aşamaya ulaştıysanız devam edileceğine yada edilmeyeceğine karar verin.

Herhangi bir ilaçla etkileşimde değil. Ama ne olur ne olmaz ilaç aldıktan yarım saat veya 1 saat sonra kullanın.

Çocukların kullanımında okuldan geldikten sonra kullanımı sağlayabilirsiniz. Sabahları çocuklar genellikle huysuz olduğundan tepki verecektir.

Nereden Bulabilirim?

Her eczanede bulmak zor. Genellikle eczacılar depodan getirtiyorlar. Bu nedenle her eczanede bulamayabilirsiniz.

Kendi sitesinde ise eczane etiket fiyatı üzerinden indirimi mevcut. Faydalanmakta yarar var.

Bir Cevap Yazın