SABAH BAŞIM NEDEN AĞIRIYOR? İYİ GELEN NE VAR?

Baş ağrıları sık karşılaştığımız sağlık sorunlarından biri. Ama bilelim ki sadece basit ve sıradan şeyler değil, önemli bazı bedensel ve ruhsal problemler de başımızı ağrıtabiliyor.

Kısacası bazı baş ağrıları var ki onlar “baş ağrıtıcı önemli bazı sorunların” ilk ve tek işareti de olabiliyor. Önemli bir nokta da şu: Eğer baş ağrılarınız giderek sıklaşıyorsa… Şiddetini giderek arttırıyorsa… Baş ağrılarınızın süresi zaman içinde giderek uzuyorsa… Hele bir de o ağrılara bulantı, kusma, baş dönmesi, ateş, denge bozukluğu ve benzeri şikâyetler de eşlik etmeye başlamışsa… Lütfen o baş ağrılarını ciddiye alın ve fazla gecikmeden bir sağlık yardımı arayın. Sabah baş ağrılarına gelince…

SABAH BAŞ AĞRILARININ İLK 5 NEDENİ

1)HİPERTANSİYON: Farkına varılmayan ve özellikle geceleri yaşanan sinsi hipertansiyon ataklarının ilk işareti sabah uyanınca ensede ve alın çevresinde yerleşen ve başı adeta çember gibi sarmalayıp sıkıştıran baş ağrıları olabiliyor.

2)HİPOGLİSEMİ: Gece hipoglisemileri çoğu kez farkına varılmayan sessiz ve sinsi bir sağlık sorunu. Gece boyunca şeker ihtiyacını yeterince karşılamayan beynimiz bize bu sorununu gönderdiği “sabah baş ağrıları mesajları” ile anlatıyor olabilir.

3)UYKU SORUNLARI: Sadece uyku apneleri değil, ağır horlama atakları, hatta “prostat irileşmeleri, kan şekeri yükselmeleri veya kronik sistit (mesane iltihabı) gibi problemler” sonucu ortaya çıkan “uyku parçalanmaları” da sabah baş ağrılarına yol açabiliyor. Gece boyunca dinlenemeyen, toksik atıklarını temizleyemeyen beyin hücrelerimiz sorunlarını sabah baş ağrısı ataklarıyla anlatmaya çalışabiliyor.

4)DEPRESYON: Sabah baş ağrılarının çoğu kez gözden kaçan nedenlerinden biri de “gizli, gözden kaçmış, sessiz ve derinden seyreden sinsi bir depresyon meselesi” de olabiliyor. Eğer sabah baş ağrılarına “isteksizlik, mutsuzluk, huzursuzluk, gerginlik, kontrolsüz öfke atakları, duygusal patlamalar…” gibi işaretler de eşlik ediyorsa bu ihtimali daha da ciddiye almak gerekiyor.

5)MİNERAL EKSİKLİĞİ: Özellikle magnezyum ve demir noksanlığının sabah baş ağrılarına yol açabileceği biliniyor. Demir eksikliğine bağlı sabah baş ağrıları daha ziyade doğurganlık çağındaki kadınlarda, magnezyum eksikliğine bağlı baş ağrıları ise öncelikle beslenme ile yeterince magnezyum kazanamayan orta ve ileri yaşlılarda görülüyor.

Sabah baş ağrıları neden önemli

BADEM Mİ YUMURTA MI

BADEMLE yumurtayı besin değerleri yönünden kıyaslamak da nereden çıktı hocam?” demeyin! Zira bu iki farklı besin protein güçleri bakımından ciddi bir yarış içindedir. Tabii ki yumurtadaki protein daha güçlü ve değerlidir. Tabii ki öncelik yumurtaya verilmelidir. Ama bademin de neredeyse yumurtayla yarışacak kadar güçlü bir bitkisel protein kaynağı olduğu kesindir. Zira “dörtte bir su bardağı kadar kuru ciğ bademde yaklaşık 7.5 gram civarında bitkisel protein” var.

Diğer taraftan bademin etkili bir “kalsiyum, biotin ve E vitamini” zengini olduğunu da hatırlatalım. “Biotin” zenginliğinin ise altını dikkatle çizelim. Zira biotin “cilt, saç ve tırnak sağlığı” için olmazsa olmaz bir B vitaminidir! Sadece 1/4 su bardağı çiğ badem ile günlük toplam biotin ihtiyacımızın yüzde 75’ini karşılamamız mümkündür. Bitmedi! Bademin “kalsiyum” zenginliğini de bir kenara not edin ve osteoporoz/kemik erimesi problemi olan bir hanım ya da kas geliştirmeye hevesli bir genç iseniz beslenme planınıza bademi de eklemeyi lütfen ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın