ATOPİK CİLTLİ BEBEKLERDE CİLT BAKIMI

Baby atopic dermatitis

Cildimiz her yaş döneminde farklılaşır buna paralel olarak ihtiyaçları da değişir. Değişmeyen tek şey cilde gösterilmesi gereken özendir. Bebeklik dönemi cilt bakımı konusunda en çok titizlik isteyen zamandır. Çünkü bu dönemde cildin bazı koruyucu fonksiyonları yeterli değildir. Cilt dış etkenlere daha duyarlıdır, ince ve hassastır. Bunu bilen anneler bebeklerinin cilt bakımına daha çok özen gösterirler.

Yetişkinlerde atopik cilt ve kuruluk atakları görülse de bu durum onların bebeklik ve çocukluk dönemimden kaynaklanıyor olabilir. Anne veya babanın atopik bir cildi varsa bebeklerinde de benzer cilt tipi görülme ihtimali artar. Genetik olarak yatkın bireylerde çevresel faktörlerin de eklenmesiyle atopik cilt tablosunun oluştuğu düşünülür. 

Cildin nem düzeyini ve bariyer fonksiyonlarını koruyamaması temel sorundur. Bu nedenle cilt, çevreden gelecek etkilere ve alerjilere duyarlı hale gelir. Cilt kurur ve pul pul dökülmeler görülür. Alerji sorunlarının da eklenmesiyle ciltte farklı sorunlar oluşabilir.

Bazı önlemler alınarak, atopik ciltlerde oluşan kuruluk atakları azaltılabilir.

Bebek için doğal, yumuşak dokulu kumaştan hazırlanan giysiler tercih edilmelidir. Sentetik kumaşlar, yünlüler ciltte tahrişe neden olarak rahatsızlığını artırabilir.. Kışın soğuk hava ve ısıtıcıların yoğun kullanılmasıyla hava daha çok kurur ve rahatsızlık artabilir. Yine bebeği kat kat giydirmek, terletmek de kuruluk ataklarına neden olabilir.

Bebeğinize yeni aldığınız giysiler, mutlaka yıkandıktan sonra giydirilmelidir. Normal deterjanlar bebeğinizin cildi için uygun olmayabilir. Hassas ciltlerinde tahriş, kuruluk hatta alerjiye neden olabilir. Bu nedenle özel hazırlanmış bebek deterjanları kullanılabilir. Yalnız giysiler değil, yatak çarşafları ve battaniyeler de bu ürünlerle yıkanmalıdır.

Bu endişeyle haftada dörtten fazla banyo yaptırmak çocuğunuzun cildindeki koruyucu mekanizmalara zarar vererek daha çok kurumasına ve tahriş olmasına, dış şartlara daha duyarlı hale gelerek sorun yaşamasına neden olabilir.

Banyo süresi 10 dakikadan uzun tutulmamalıdır. Yumuşak temizleyiciler ve ılık su kullanılmalıdır. Cildi kurutan sabunlar, antibakteriyel içeren temizleyiciler kullanmak ve cildi ovuşturmak önerilmez.

Banyo sonrasında cildi yumuşak bir şekilde kurulayarak, uygun özellikte kokusuz, zararlı kimyasallar içermeyen özel ürünlerle nemlendirme yapılmalıdır. Bebeğinize kullanacağımız ürünlerin seçimi önemlidir. Ürün alırken araştırmak, etiketleri okumak sizi daha güvende hissettirir.

Bebekler için kullanılacak ürünlerin ciltte alerjiye neden olabilecek parfüm, boya ve zararlı kimyasallar içermemesi önemlidir. Shea yağı gibi doğal yağlar cilt bariyerini destekleyen faydalı içeriklerdir. B3 vitamini ve provitamin B5 cildi nemlendirir, yumuşak bir görünüm sağlar ve dış etkenlere karşı korur.

Bepanthol® SensiDaily Vücut Kremi çok kuru veya atopik ciltler için geliştirilmiş, bebeklikten itibaren kullanılabilen, prebiyotikli bir günlük vücut kremidir.

Düzenli kullanımda, prebiyotikli formülü ile cildin doğal koruyucu bariyerini destekler. Tekrarlayan yoğun kuruluğu ve kaşıntıyı başlamadan önler.

  • Epidermiste bulunan ve cildin koruyucusu olan mikroflorayı, prebiyotik içeriği ile destekler.
  • İçeriğinde bulunan sheabutter, seabuckthorn yağı, zeytinyağı, B3 vitamini, Seramid 3, Provitamin B5 ve gliserin sayesinde cilt bariyerini destekler.
  • Bebeklerde ve çocuklarda kullanımı güvenlidir.*
  • Koruyucu, parfüm, paraben, SLS ve renklendirici içermez.

Bir Cevap Yazın