BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA BALIK YAĞI KULLANIMI

Anneler çocuklarını büyütürken en çok sorun yaşadıkları konulardan birisidir beslenme konusu. Yeterince besleniyor mu? Sağlıklı besinler tüketiyor mu? Yedikleri yeterli mi? İştahsız mı? İştah açıcı şuruplar kilo yapar mı? Balık yağı gerçekten faydalı mı, kilo yapar mı? gibi pek çok soru işareti bulunur annelerin aklında.

Peki çocuklar için balık yağı kullanmak gerçekten faydalı mıdır, zararları var mıdır? İştah açıcı şuruplar ne kadar etkilidir? Bu soruları yanıtlayacağız…

Balık yağı gerçekten de faydalı bir besindir. Faydası ise içerdiği omega-3 yağ asidinden geliyor. Balık yağının beyin ve sinir hücrelerinin sağlıklı çalışmasından, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna, otizm ve diyabete kadar pek çok sorunun önlenmesinde yardımcı olduğu görülmektedir.

Raw salmon steak

Çocuklar için de balık yağı 1 yaşından sonra doktora danışılarak güvenle kullanılabilir. Bebekler ise anne sütünden ve formül mamadan ihtiyaçları olan omega-3 yağ asitlerini karşılayabilirler.

Alacağınız balık yağını seçim yaparken dikkatli olmalısınız. Balık yağları iki şekilde üretilir. Biri balığın bedeninden diğeri ise karaciğerinden üretilir. Balığın karaciğerinden üretilen balık yağları yüksek miktarda A vitamini içerir.

Balık yağının yararlarından faydalanabilmek için ise, civa, kurşun ve diğer ğır metallerle kirletilmemiş, farmasötik kalitede balık yağı olması gerekir. Zararlı kimyasallar ve civaya maruz kalmış balıkların yağlarının tüketilmemesi gerekir.

Balık yağı şişmanlatır mı?

Balık yağının kilo aldırıp aldırmayacağı en çok konuşulan konulardan birisidir. Balık yağı hayvansal bir ürün olduğundan elbette kalori içerir. Ancak günlük belirtilen miktarda balık yağı kullanmak kilo aldırmaz. Yalnızca belirtilen miktarın dışında keyfi olarak tüketilen aşırı balık yağı kilo yapar. İçeriğiyle oynanmış balık yağı ürünleri de kilo alımına sebep olabilir. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği ve doktorunuzun tavsiye ettiği dozajda balık yağı kullanmalısınız. Bir ölçek balık yağı 2 tatlı kaşığı bal ile eşdeğerdir.

Cute STEM schoolgirl gestures while examining and asking questions about the human brain. Her teacher is teaching her about the brain by using a human brain model.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Dikkat eksikliği görülen çocuklarda balık yağı kullanımının sorunun giderilmesinde olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.

Çocuklarda zihinsel gelişime ve öğrenme kapasitesinin artmasına yardımcı olur.

Çocuklarda boy uzamasına da katkıda bulunur.

Otizmli çocuklarda mega-3 yağ asitleri düşüktür, bu yüzden doktorlar günlük olarak balık yağı kullanımı önerirler. Ayrıca otizmden korunmak için de balık yağı kullanımı önerilir.

Önerdiğim Balık Yağı

  • Möller’s Omega-3 Cod Liver Oil, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yaşayan morina balığının karaciğerinden elde edilmektedir.
  • Yüksek Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA ile birlikte A, D ve E vitaminleri içermektedir.
  • Doğal “trigliserid” formundadır.
  • Hassas bir saflaştırma yöntemi olan “moleküler distilasyon” ile ağır metallerden arındırılmaktadır.
  • Üretimi ve şişelenmesi Norveç’te yapılmaktadır.
  • Şeker, tatlandırıcı, koruyucu ve domuz ürünleri içermez.

A ve D vitaminleri; Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

DHA normal beyin fonksiyonlarının korunmasında rol oynar. *

EPA ve DHA kalbin normal fonksiyonunun sürdürülmesine katkıda bulunur. **

DHA’nın anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal beyin ve normal göz gelişimini destekler. ***

D vitamini; Çocuklarda normal büyüme ve kemik gelişimi için gereklidir. Normal kemiklerin, dişlerin ve kas fonksiyonunun korunmasında rol oynar.

DHA ve A vitamini; normal görme yetisinin korunmasında rol oynar.*

*Faydalı etkinin sağlanabilmesi için günde 250 mg DHA alınmalıdır.

**Faydalı etkinin sağlanabilmesi için günde 250 mg EPA ve DHA alınmalıdır.

***Hamile ve emziren kadınlarda faydalı etki, Omega-3 yağ asitlerinin yetişkin için önerilen alım miktarlarına ek olarak 200 mg DHA alındığında sağlanmaktadır.

****Akademetre Research tarafından Türkiye’yi temsili 12 ilde, 3-6 yaş çocuklar ile yapılan Tat ve Beğeni Araştırmasının bulgusudur.

4 Comments

  1. Balık yağlarında sıvı formlar bir süre sonra sürekli açılıp kapandığı için özellikleri azalıyormuş.Bu doğrumu.Onun için hap formu daha etkili diyorlar.teşekkürler..

  2. Öncelikle balık yağlarını değerlendirebilmek için etiket okumayı iyi bilmek gerekir. Sıvı formdaki yağlar için açıldıktan sonra ideal kullanım sürelerinde veya ideal kullanım sürelerini az miktarda geçen sürelerde dahi etkisini yitirmez. Balık yağları oksidasyona çok duyarlıdır. Bu nedenle ideal sürelerde kullanıldığı sürece her zaman kapsül formu yerine sıvı formu tercih ederim.

  3. Eczanemizde de bulundurduğumuz yıllardır talep gören saygın bir kurumun değerli bir ürünü. Değerleri açısından da oldukça yeterli. Bu gibi benzer markaları birbirinden çok ayıramam. Ama düzenli kullanıma özen gösterirseniz bilindik (!) hemen hemen her markanın ürününde faydalanabilirsiniz. Etiket okumayı ve karşılaştırmayı da ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın