İŞTE KOLAJEN GERÇEĞİ (DİKKATLE OKUNMALI) HEPSİNE CEVAP

Okuma Süresi: 4 dakika 32 saniye

Eczanemizde en çok sorulan sorular;

 • Günlük kaç gram kolajen alınmalı?
 • Balık kolajeni mi, sığır kolajeni mi?
 • Saç, cilt ve eklemler için hangi tip kolajenler kullanılmalı?
 • Kolajen kilo aldırır mı?
 • Hangi kolajen formülünü seçmeliyim?
 • Kolajen markalarında tavsiyeleriniz hangisi?

İLK ÖNCE BİR ECZACI OLARAK ELEŞTİRİ Kolajen ve benzeri yoğun talep gören pazarda her eczacı olmasa da çoğu eczacı doğru ürüne değil kendisi için karlı ürüne artık yönlendiriyor. Bu da “eczacı tavsiyesinin” kalitesini ciddi anlamda düşürüyor. Yorum ve beklentileriniz ile ilgili olarak bir markayı hedefliyorsanız onu kullanın ve süreç içerisinde kendinizi gözlemleyin. Memnun değilseniz değiştirin. Eğer eczacınızı yakından tanıyorsanız (mahallemin eczanesi, yıllardır giderim vb.) o zaman tavsiyesini rahatlıkla alabilirsiniz.

Günlük kaç gram kolajen alınmalı?

Günlük alınan kolajenin fazlalığının vücutta fazladan kolajeni arttırdığını kanıtlamış ve bunu Sağlık bakanlığına sunmuş hiçbir marka yok. Günlük alınan kolajen miktarının fazlalığı vücudunuzdaki kolajeni arttırmaz. Günlük 10.000 mg. saf kolajen dahi tüketseniz tek başına hiçbir işe yaramaz.

Asıl dikkat etmeniz gereken; kolajen tipleri ile birlikte c vitamini, selenyum, biotin, çinko ve benzeri elementlerin birlikte her gün ve düzenli alınmasıdır.

Kısaca isterseniz günlük 10.000 mg. kolajen alın isterseniz 1.000 mg. Alınan kolajen ve diğer elementlerin dengesi vücudunuzdaki kolajen miktarını arttırır.

Balık mı? Sığır mı?

Hem sığır hemde deniz kolajenleri fayda açısından birbirine çok yakındır. Birbirine üstünlükleri kayda değer oranlarda değil. Seçiminiz de dikkat etmeniz gereken sadece balık kolajeni ise içerisindeki ağır metal ve civa oranı. Haricinde balıkta sığırda uygundur.

Hangi Tip Kolajenler Kullanılmalı? Önemli Soru!

 • Kırışıklık, Kaz ayakları, Cilt Gerginliği, Selülit, Cilt Hataları için: Tip 1 ve Tip 3 kolajen mutlaka formülünüz içinde bulunmalı
 • Saç Dökülmeleri, Canlı Saçlar, Güçlü Saçlar için: Tip 3 ve Tip 5 kolajen mutlaka kullanılmalı.

Tip 5 kolajen Avrupa ve Amerika’da saç problemleri için popüler birkullanıma sahip. Türkiye’de de yeni yeni formüllerdeki yerini alıyor. Tip 5’in Tip 3 ile birlikte kullanımında etkisinin çok fazla olduğunu söyleyebilirim. Bu arada Tip 5 kolajenin bağırsak ve çevreleyen zarına da çok iyi geldiğini ifade edeyim.

 • Eklem ağrıları, eklem sıvı kaybı, kemik gelişimi: Tip 2 ve Tip 10 kolajen mutlaka formülünüz içinde bulunmalı

Tip 10 kolajen de Avrupa ve Amerika’da popüler birkullanıma sahip. Kemik gelişimi ve kemik erimesine karşı da büyük etkisi var. Türkiye’de de yeni yeni formüllerdeki yerini alıyor. Bulamazsanız da sorun değil. Tip 2 kolajen eklem rahatsızlıkları için yeterli olacaktır. Tip 10 kolajenin yumurta kabuğundaki zardan elde edildiğini biliyor muydunuz?

Kolajen Kilo Aldırır mı?

Günlük 10.000 mg. aldığınız kolajen, eğer düzenli ve sağlıklı beslenmiyorsanız hafif kilo aldırabilir. Daha düşük seviyelerdeki günlük kullanıma tabi kolajenlerin ise çoğunlukla kilo aldırmadığını belirtebilirim.

Hangi Kolajen Formülünü Seçmeliyim?

Gramajın bir öneminin kalmadığını bildiğimize göre. Dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayalım.

 • İçinde C vitamini ve Çinko, veya C vitamini ile Selenyum veya C vitamini ile birlikte her ikisi de olmalı. En kötü ihtimal ile C vitamini olması şart. Çünkü C vitamini ve diğer elementler ile kollektif çalışan formül etkisini fazlasıyla gösterecektir.
 • Tablet mi, sıvı mı, toz mu? Farketmez. Doğru formülü içermesi öncelikli. Hangisi sizin için kolay kullanım ise onu tercih etmeniz yerinde olacaktır.
 • İçeriğinde hangi tip kolajenler olmalı? Tip 1 ve tip 5 ile birlikte tip 2, tip 10 ve tip 3’ünde bulunduğu kolajen formülü seçebiliyorsanız yararınıza olacaktır. Bulamıyorsanız yukarıda şikayetinize göre tip barındıran kolajen formülünü seçmeniz yeterlidir.

İşte Tiplerine Göre Kolajen Markaları

Kolajen Markalarında Tavsiyelerim

Kiperin Collagen

Tip 1 ve Tip 3 kolajen içeriğine sahip. Kahve ve latteye de rahatlıkla karıştırılarak içilebilmesi ve sıcak karışımda değerini kaybetmemesi benim için önemli bir etken.
Tip 2, Tip 5 ve Tip 10 kolajene ihtiyacınız yoksa değerlendirilebilir.

 • Kahve ve süt ile kullanılabiliyor olması
 • Tip 1 ve Tip 3 içermesi
 • Gramajı (1 Aylık kullanım)

Ortalama Fiyatı: 298 TL

Collagen Forte Premium Powder

5 tip kolajeni barındırması ve kullanım kolaylığı büyük avantaj. Fiyat açısından da çok uygun. İçerisinde 30 tane 12000 mg saşet var. Kolajen ile birlikte C vitamini, çinko ve selenyum içermesi saç, cilt ve eklem sorunları için tavsiye listeme giriyor.

 • 5 tip kolajeni barındırıyor olması
 • Kullanımı çok pratik
 • Saşetler ayrı ayrı paketlendiğinden kutu açıldıktan sonra bozulma olmuyor
 • Fiyatı ve Yorumları

Ortalama Fiyatı: 175TL (Kampanyada şu an)

Day2Day Collagen

Genellikle kullanıma özgü ayrılmış seçenekler mevcut. Hem tip 5 hemde tip 10 yok.
Tip1,2 ve 3 ün beraber bulunduğu bir kombinasyon sadece Kolajen peptit, R-alfa lipoik asit, glutatyon, hyaluronik asit ve vitaminler içerisinde var.

 • 1 haftalık ve 1 aylık formatı var
 • Sıvı formatında seçeneği var. (Sıvı kimi insanlarda mide bulantısı yapabilir)
 • Tip 1 ve 3 içeriyor

Ortalama Fiyatı: 298 TL

32 Comments

 1. Ayfer Hanım

  Hüseyin bey, ben collagen forte’un tabletini kullanıyorum ve etkilerinden memnunum. Ayrıca toz vs kullanmalımıyım? Fazladan kullanırsam zararı olur mu?

 2. cetinereczanesi

  Yazıyı dikkatli okumanızı rica ederim. Fazladan kullanılan kolajen gramajının bir faydası yok. Eğer seçtiğiniz marka ve üründen memnunsanız ne ala. Bu nedenle bir süre ürününüzü kullandıktan sonra farklı bir kolajen ürünü kullanarak kendi vücudunuzdaki değişimleri deneyimleyebilirsiniz. Sevgiler…

 3. Semiha A.

  Day2day kullanıyordum ama mide bulantısı yaptı bende. Ne tavsiye edersiniz?

 4. Sevgi

  Öncelikle bizim sormak istediğimiz soruların bütün cevaplarını anlaşılır bir dilde anlatmışsınız teşekkür ederim selülit ve kırışıklık sorunlarım var ama roza hastalığımda var ne tavsiye edersiniz teşekkür ederim 🙏

 5. cetinereczanesi

  Roza yerine “Gül hastalığı” ismi daha çok yakışır size. Gül hastalığında kolajen ve diğer elementlerin bir etkisi yada zararını gösteren bir çalışma mevcut değil. Bu nedenle sizin için uygun olan ürünü seçerek başlayın. Yolda vücudunuzu gözlemleyin ve dinleyin.

 6. Elmas

  Merhaba,ürünlere tıkladığımizda trendyola yönlendiriyor, guvenirlilik acisindan eczaneden almayi tercih ediyorum.Ayni fiyatlardan eczanelerden(sizin eczaneniz dahil) temin edebilirmiyiz? Teşekkürler.

 7. Derya

  Tarım bakanlığından onaylı helal sertifikalı bir marka önerir misiniz

 8. Emine Akay

  Midesinde gastrit, ülser rahatsızlığı olan
  Hasimoto hastaları kolojen kullanabilir mi?

 9. cetinereczanesi

  İnternet fiyatlarına yaklaşan eczane bulmak zor. Dükkan, çalışan ve benzeri maliyetler ile birlikte dükkan satış doyum sınırlarının belli olması nedeni ile internet fiyatları hep daha düşük kalacaktır. Haricinde eczaneden de alabilirsiniz.

 10. Hülya Önal

  Diyabet ve R.A hastasıyım.Eklem ve kas için 2.tip kolajen şekersiz ne önerebilşrsiniz?.tşkler.

 11. Melek

  C vitamini ve çinko olması gerekiyor demiştiniz sadece collejen fortede mi var bunlar veya başka önerebileceğiniz varmı. İçinde bunlar yoksa ekstra c vitamini takviyesi almalımıyız.

 12. cetinereczanesi

  “Diyabet ve R.A hastasıyım.Eklem ve kas için 2.tip kolajen şekersiz ne önerebilşrsiniz?.tşkler.”

  Kolajen R.A etkilerini anlık azaltmada yardımcı olur. Tip 2 ve Tip 10 ağırlıklı olduğu tablet formunu tercih edin.

 13. cetinereczanesi

  “Kemik erimesi şikayeti üzerine kullanmak istiyorum öneriniz hangi kollajen olur teşekkürler”

  Tip 10 başta olmak üzere hem Tip 10 hemde Tip 2’nin bulunduğu kolajen desteği yararınızadır. Geçmiş olsun…

 14. cetinereczanesi

  “Cilt için kollajen kaç yaşından sonra kullanımı uygundur.”

  25 yaş sonrası için öneriyorum. Eski yemek alışkanlıklarımızın bitmesi ve değişen sofra kültürümüz nedeni ile doğru bir kolajen alımının yeterli olmadığını düşünüyorum.

 15. Demet

  Hüseyin bey merhaba. Ezmiren anneyim bebegim 6. Ayına girdi, benim de kullanmamı önerir misiniz?
  Cevap verirseniz çok memnun olurum. Iyi çalışmalar dilerim.

 16. cetinereczanesi

  “Hüseyin bey merhaba. Ezmiren anneyim bebegim 6. Ayına girdi, benim de kullanmamı önerir misiniz?
  Cevap verirseniz çok memnun olurum. Iyi çalışmalar dilerim.”

  Emzirenler içtiği suya bile dikkat etmeli. Sağlıklı beslenin, şimdilik kemik suyu kaynatın ve çorbanızda kullanın vs. Emzirme bitsin başlarsınız. O kadar problem etmeyin. Bir sorun olmamamlı ama her metabolizmada değişiklik gösterebilir. Bebişimiz büyüsün yemeğe geçsin ondan sonra başlarsınız.

 17. Duygu Ercan

  Hüseyin bey ben uzun zamandır colegen fort tablet kullaniuorum saçlarım dökülmesi çok azaldı kendimi de sabahları daha dinç hissediyorum aynı ürüne devam edeyim mi yoksa farklı markaya gecmelimiyim şimdiden teşekkürler

 18. cetinereczanesi

  “Hüseyin bey ben uzun zamandır colegen fort tablet kullaniuorum saçlarım dökülmesi çok azaldı kendimi de sabahları daha dinç hissediyorum aynı ürüne devam edeyim mi yoksa farklı markaya gecmelimiyim şimdiden teşekkürler”

  Memnunsanız neden değiştiriyorsunuz? Memnun değilseniz alternatif arayın. Memnunsanız devam edin.

 19. cetinereczanesi

  “Kollajen kullanım süresi var mi? Ara vermek gerekir mi?”

  Hayvansal bir gıda sınıfı olduğundan gerekli değil. Vücudu dinlendirmeye gerek yok.

 20. Beser

  Merhaba Hüseyin bey benim kemik erimesi,gastrit,ülser başlangıcı var ayrıca hasimato ve böbreklerim de az küçülme var ben Collagen fort tablet 1 aydır kullanıyorum. Şimdide toz olanı eczaneye sipariş verdim.tabletle aynı özelliklerde birde böbreklerim herhangi bir zararı olurmu.Cevap yazarsanız minnettar kalırım saygılar

 21. cetinereczanesi

  “Merhaba Hüseyin bey benim kemik erimesi,gastrit,ülser başlangıcı var ayrıca hasimato ve böbreklerim de az küçülme var ben Collagen fort tablet 1 aydır kullanıyorum. Şimdide toz olanı eczaneye sipariş verdim.tabletle aynı özelliklerde birde böbreklerim herhangi bir zararı olurmu.Cevap yazarsanız minnettar kalırım saygılar”

  Bildiğim kadarı ile Collagen forte toz hali 2000 Dalton civarında. Buda karaciğerinizi yormaz. Haricinde böbreklerle bir işi yok kolajenin. Geçmiş olsun.

Bir Cevap Yazın